شیار 143

روایت داستان این فیلم بدون زیاده گویی وحرفهای اضافه برای پند دادن به تماشاگر و نکته مهمتردر این فیلم نشان ندادن دروغین برتری ما نسبت به دشمن جنگ هشت ساله ایران و عراق . چون در فیلمهای سطح پایینی که در ژانر سینمای جنگ ساخته شده بقدری خود را برتر نشان می دهند که برای مخاطبی که خیلی دور از جنگ بوده این سوال پیش می آید که اگر ما قوی بودیم پس چرا جنگ هشت سال طول کشید .

فیلمنامه قوی برابر است با یک فیلم خوب و خوش ساخت .  فیلمنامه قوی یعنی می تواند تماشاگری که سرخورده از سینما هست بخصوص سینمای جنگ ، کاری کند که تماشاگر در حین دیدن فیلم چشم را از پرده نقره ای بر ندارد . فیلم نامه ای که از یک کتاب به نویسنده گی خود کارگردان نوشته شده و باز نکته دیگری به ما تفهیم می کند که کتاب خوب و اقتباس خوب می تواند فیلمی را پدید آورد که هم بیننده را راضی نگه دارد و هم داوران را ، که این فیلم به شایستگی تمام توانست هردو را راضی نگه دارد .

این مثل را در زبان پارسی شنیده اید که " کار را باید به کاردان سپرد " و این کاردانی در همه انتخابهای عوامل این فیلم به چشم می خورد که تا جایی که بازی های کوتاه بازیگران این فیلم بقدری دیدنیست که شخصیت " الفت " نقش یکم این فیلم را تکمیل تر می کند .

نرگس ابیار کارگردانی که به ظاهر حساسیت در او دیده نمی شود اما با دیدن فیلم " شیار 143 " می توان دید که چه حساسیتی روی بازی بازیگرانش ، فیلمبرداری صحنه ها ، دیالوگها ، و جالبتر از آن انتخاب صحنه ها و نماهاییست که فیلمبرداری در آن انجام می شود .

مریلا زارعی هم بقدری خوب نقش را ایفا کرده که هیچ چیزی برای گفتن باقی نگذاشته بجز تعریف و لذت بردن از بازی خوب و تماشاییش .

فیلمی که توانست بعد از سالها خاموشی سینمای جنگ دوباره چراغ این سینما را روشن کند . سینمایی که فقط در چند فیلم و کارگردان مانده بود و دیگر روند رو به رشدی نداشت . اما این فیلم توانست ادامه راه فیلمهای نابی که به مقوله جنگ می پرداختند که در جایی قفل شده بود را باز کند و این را به سینما تفهیم کند که اگر خوب نگاه کنید هیچ ایده ای نخ نما نمی شود ، مثل فیلمهایی که فقط از مقوله جنگ حاجی حاجی گفتنش رو یاد گرفته اند و الی آخر .

برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم در جشنواره فیلم فجر32

برنده سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران در جشنواره فیلم فجر32

مریلا زارعی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش یک زن از جشنواره فیلم فجر32

کاندیدای پنج سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر32

دریافت هشت جایزه از بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر32

کاندیدای شش بخش از جشن منتقدین سینمای ایران

 

دریافت جایزه ویژه هیئت داوران در بخش بهترین بازیگر نقش یک زن از جشنواره آسیاپاسفیک استرالیا

به احترام مادران زمین

 

/ 4 نظر / 22 بازدید
ننه صدرا

کلا تمام نقد این فیلمهایی که می زاری نوشته خودته? تو فیلمهای جنگی فقط حاتمی کیا ، حتی فیلمهای رسول ملاقلی پور رو دوست نداشتم چه خوبه ما فیلم وسریال ایرانی نگاه کنیم..بعضیا باید دست از این سریالهای خارجی بکشن و بجاش این فیلم ها رو ببینن ( خانوم سو با شما هستم )

ننه صدرا

کلا تمام نقد این فیلمهایی که می زاری نوشته خودته? تو فیلمهای جنگی فقط حاتمی کیا ، حتی فیلمهای رسول ملاقلی پور رو دوست نداشتم چه خوبه ما فیلم وسریال ایرانی نگاه کنیم..بعضیا باید دست از این سریالهای خارجی بکشن و بجاش این فیلم ها رو ببینن ( خانوم سو با شما هستم )

زردالو

مرسی [تایید] عالی بود این فیلم... بخصوص الفت :)

ننه صدرا

واقعا جنگ جز مهمترین اتفاق کشور ماست و سطح فیلمهاش خیلی پایین وبی کیفیته! آقای حقانی از فیلم جنگی خارجی اصلا خوشم نمياد ولی یه بار اتفاقی فیلم "دشمن پشت دروازه های شهر" دیدم .فوق العاده زیبا بود .چه موسیقی معرکه ی داشت .( بازی جود لاو اگه ندیدی ببین )