موفقیت زن ایرانی در مسابقات جهانی کورماند

سمیرا جنت دوست

از این موارد گفتگوها که بین دوستان و آشنایان رد و بدل می شود بسیار شنیده ایم و به حتم خودمان هم بر زبان جاری کرده ایم . اگر نگاه کاملی به لیست غذای رستوران های معتبر بیندازیم شاید از هر صد رستوران به اندازه تعداد انگشتهای یکدست در لیست غذایشان ، غذاهای خاص و ویژه ایرانی ببینید . البته منظور از خاص غذاهای سنتی هر بخشی که رستوران در آن جا دارد و یا صاحب رستوران از منطقه خاصی باشد و غذا را بر اساس غذاهای محلی آنجا سرو کند .

یکی از لذتها و تفریحات من بخصوص در سفر غذا خوردن است ، بخصوص تست کردن غذاهای محلی آن بخشی که به آنجا سفر کرده ام ، تا بتوانم طعم ها و غذاهای جدید را تست کنم . اما متاسفانه کمتر جایی دیده ام که رستوران هایش بجز قیمه و قرمه سبزی و کباب کوبیده و انواع و ااقسام کوبیده و ماهی و مرغ چیز دیگری در لیست غذاهایش باشد که این خیلی جای تاسف دارد .

من یک دوستی داشتم که لیدر مترجم مهمانهای سفارت کشور آلمان بود و به یک نکته جالبی توجه داشت و آن این بود که میهمانهای آلمانی بقدری خسته شده بودند از کباب و دیزی خوردن که به من میگفتن آقای فلانی لطف کن جاهایی ببر مارو که بجز این موارد غذای دیگری داشته باشد .

بعد از این توضیحات و غرولندها می خواهم بپردازم به مقوله ای که شاید حتی خانومهای کدبانوی ایرانی هم از آن خبر ندارند ، متذکر بشوم که منظور از این حرف همه قشرها نبود و ممکن است شمای خواننده عزیز از این موضوع اگاهی داشته باشید اما باری این نکته را بهمراه پیشگفتار بیان می کنم و خود در کفه ترازو بگذارید و پیدا کنید سن پسر پرتغال فروش محله مورد نظر را .

و اما خبر مهمی که باز هم طبق معمول هیچ کس از عزیزان زحمتکش مملکت به آن توجه نداشتند :

امسال یعنی 1394 خورشیدی و معادل 2015 میلادی ایران در بین 205 کشور که آثار نشر خود را در حیطه آشپزی به مسابقات " کورماند " که بزرگترین مسابقه کتابهای آشپزی است که در فرانسه برگذار می شود و 15 سال قدمت دارد توانست رتبه یکم را کسب کند .

از میان 205 کشور ایران بهمراه آمریکا ، چین ، پرو ، روسیه ، کانادا و برزیل به مرحله پایانی راه یافتند و در پایان کتاب آشپزی مدرن پانیذ به نویسندگی خانم " سمیرا جنت دوست " رتبه یکم جهان را کسب کرد .

جالب است بدانید که این مسابقه همانند اسکار جزو ارزشمند ترین و مسابقه ای مهم برای آشپزها می باشد .

نکته ای که شاید برایتان جالب باشد که بدانید نحوه امتیاز دهی در این مسابقه چطور است باید به عرض شما برسانم که ایده های نو در آشپزی خلاقانه و همچنین کیفیت غذاها ، سالادها و.... که در کتاب آمده است که به زبانهای دیگر چاپ می شود و همان کیفیت را از نظر طعم خلاقانه داشته باشد در امتیاز دهی مد نظر قرار می گیرد .

که خانم سمیرا جنت دوست توانسته با روشهای خلاقانه غذاهای دیگر را مورد پسند طبع بخصوص طبع ایرانی در آورد .

من از طرف خودم که علاقه زیادی به غذا و نگرش متفاوتی به مقوله تفریح غذایی دارم ، این موفقیت بزرگ را به خانم سمیرا جنت دوست و حامیان او تبریک عرض می کنم ، و می گویم وسع من در این حد بود که پستی از وبلاگ کمترینم را به شما اختصاص بدهم ، وگرنه بخشی از برنامه هایتان را رسانه ای میکردم و یادواره ای برایتان بنا می کردم .

 

افسوس که نخبه نامیدن را مختص یک قشر کرده اند . باری مبارکتان باشد و ممنون که باز هم بواسطه شما ها نام ایران بر بلندا به صدا در می آید .

/ 9 نظر / 45 بازدید
میکائیل

جالب بود راستی رفتم تو قسمت طنز مطالبت باحال بود دیگه چرا مطلب نمیزاری آخریش مال خیلی وقت پیش بود!!

سیما شعاعی

من واقعا برای شما متاسفم که اینجوری برخورد میکنید در ضمن چند تا از مطالبتون رو هم خوندم اتفاقا خوب هم بود تبادل لینک هم نخواستم ولی اینطور جواب دادن واقعا زشته اگر نمیخواهید خوب خیلی محترمانه بگویید ، نه اینطوری . به هر حال موفق و پیروز باشی با تشکر

ننه صدرا

احسنت به خانوم.سمیرا [تایید] البته کلامتون درست بود ولی این سلیقه ی هم هست .مثلا خود من تا حالا هرچی غذای سبک مدرن یا سنتی غذهای ملل و یا برخی غذاهای سنتی شهرهای دیگه رو امتحان کردم خوشم نیومده وباز دلم همون منو پوسیده و تکراری رو می خواد.برعکس همسرم مثل شما دوست داره غذاهای سنتی هر شهر یا ملل رو امتحان کنه ..... ای بابا ماه رمضون دهن روزه دلم اب افتاددددد[خوشمزه] پست عجیب وغریب و جدید و خوشمزه ی بود.[تایید]

زردالو

آفـــــــــــــــرین به این خانم عزیزم دمش گرم [قلب]

وحید53

غذاهای سنتی ایرانی خوردنیه

هستی.

برای منم یکی از بهترین تفریح و لذتهام خوردن غذاهای محلیه که متاسفانه زیاد گیر نمیاد.چند وقت پیش رفتیم خونه یه خانمی که تازه از روستا اومده بود ازش خواستم یه غذای محلی درست کنه ولی اون خانم فکرکرد این بی احترامی به مهمونه و مرغ درست کرد![ناراحت] این خبر که گذاشتی خیلی خوشحالم کرد منم به این خانم تبریک میگم و افتخارمیکنم که غذاهای کشورم بیشترازقبل به دنیا معرفی بشه.

سهیلا (کاتارسیس)

خانم جنت دوست رو در یک برنامه تلویزیونی که موضوعش کتاب و کتابخوانی هست آشنا شدم. این خانم افتخارآفرین انقدر با ذوق و عشق از حرفه اش و کشورمون صحبت می کرد که آدم مو به تنش سیخ می شد. اسم اون برنامه تلویزیونی هم هست: "کاغذ رنگی". که پنجشنبه ها از شبکه 4 سیما پخش میشه.[لبخند]

سو

خیلی عالی بودبسیارلدت بردم وتبریک به این خانوووم وشماکه اینقدرحواستون به همه چی هست