نهنگ عنبر

فیلم از نظر فیلمنامه قابل بحث نیست و فیلم را در زمره فیلم های پاپ کورنی قرار داد و طنازی رضا عطاران و سوژه قراردادن رفتارها و موقعیت هایی که مختص دهه شصت اعم از موهای فاکولی ، مهمانی یا همان پارتی گرفتن های جوانان البته جدا از هم ، نوار ویدئو ، کتونی های مویز که دارای سه خط بود و اگر کفه آن زرد میشد نشان بر اصل بودن کتانی بود ، فولکس قورباغه ای ، شلوارهای پلیسه دار بهمراه کاپشن های خلبانی و... را اوج بلند فیلم می توان نامید که تا نیمه های فیلم صدای خنده تماشاگران نمی گذارد دیالوگها را کامل بشنوی .

این فیلم جزو آن دسته از فیلم هاییست که بخاطر نگاه کردن به مسائل دهه شصت که برای متولدین دهه شصت و کسانی که جوانیشان در دهه شصت بود جزو خاطره هاییست که هر بار دیدنش و قیاث کردن با زمان های بعد از آن دهه همیشه لبخند و افسوسی را بر لب می نشاند و این فیلم به نوعی حس نوستالرژی ای برای تماشاگری که آن دوران را لمس کرده به ارمغان می آورد و از هیمن رو است که با وجود آنکه این فیلم از نظر محتوای فیلم نامه آنچنان بالا نیست و حرف داستانی ای برای گفتن ندارد اما توانسته به واسطه یاداوری خاطرات آن دهه مخاطب نوستالرژی باز را نگه دارد تا نتواند نقدی بر فیلم داشته باشد .

رضا عطاران و مهناز افشار

نکته جالبی که در این فیلم دیده می شود این نکته است که سامان مقدم توانسته خط قرمز پرداختن به نوعی از رفتار را بشکند تا جاییکه در سینمای ما تا به حال این نکته نشان داده نشده بود و به نوعی تابوی سینمای ما به حساب می آمد ، و آن این نکته بود که مادر ارژنگ در سکانسی از فیلم که بهمراه پدر ارژنگ با بازی نادر سلیمانی برای عکاسی ای رفته بودند مادر ارژنگ با بازی هانیه توسلی از عکاس خوشش می آید و با او به آمریکا می رود

نادر سلیمانی

و همین داستان در زمان جوانی ارژنگ توسط رویا برای او اتفاق می افتد که این اتفاقات چند بار برای ارژنگ می افتد و همچنان ارژنگ بر بدست آوردن عشقش تلاش می کند . و در قسمت دیگر ارژنگ بخاطر دهن کجی به زندگی با دوست رویا که ویشکا آسایش آنرا بازی کرده  ادواج می کند و زمانیکه رویا بر میگردد دوست رویا را خیلی ساده طلاق می دهد .

رضا عطاران مهناز افشار ویشکا آسایش

این نمونه هایی که گفته شد جزو خط های قرمزی بود که حتی کارگردان ها از فاصله چند متری ان رد نمی شدند که مبادا تیغ تیز سانسور و بسته شدن کار آنها را بگیرد اما سامان مقدم در این فیلم نه تنها به این تابوها نزدیک شد بلکه از آن هم رد شد .

 

پیشنهاد دیدن این فیلم را فقط و فقط برای نوستالرژی بازی و همچنین خندیدن فراوان و فکر نکردن به چگونگی هنر فیلمنامه نویسی و فیلم برتر را به شما می کنم ، اما اگر بدنبال فیلمی هستید که کم و بیش متد اصلی فیلم را در متن داشته باشد به هیچ وجه این فیلم را نبینید .

/ 6 نظر / 68 بازدید
ننه صدرا

با اجازه از نویسنده من این پست رو نمی خونم .چون می خوام برم فیلمو بینم !! بخونم یا نه؟ لو ندادی قصه رو؟ استرس دارم [نگران]

مریم

پس چه فیلم مزخرفی هستش [سبز]

زردالو

من دیدمش خیلی خوشم اومد به نظرم از فورست گامپ الهام گرفته بود

زردالو

فیلمی که بنظرم عالی بود این مدت، در دنیای تو ساعت چند است بود .

سیما شعاعی

ببخشید اینطوری شد اون موقع یکمی ناراحت بودم اینارو براتون نوشتم اینم بزارید به خاطر سن کمم . واقعا معذرت میخوام. دوستتون دارم و ممنون به خاطر نظرات زیباتون .[خنده] [گل] [قلب] با تشکر درباره این مطلب هم یکی از دوستام گفت خیلی فیلم بامزه ای هستش به منم پیشنهاد داد ولی من وقت نکردم ببینم .